… pea sada aastat tagasi polnud ühel Veeriku Alevi Algkooli õpetajal külmemal ajal midagi selga panna. Tamme gümnaasiumi kodulehel seda siis veel kuulutada ei saanud ja seetõttu otsustas kooli hoolekogu talle palitu osta — nii seisab meie kooli asutamist tõendavas ürikus.

Hoolekogu protokollide raamatus 1919. Ent ammust tähtsat ürikut ennast varjati nõukogude perioodil endise direktori pööningul, kuniks ta selle 2000.-ndatel koolile kinkis. Toonane Tartu V Keskkool mõistis siis, et kooli ajalugu ulatub kaugemale kui 1944.a loodud keskkool, mille järjepidevus ülalmainitud algkooliga on ürikutes kirjas.

Meie koolis on õppinud palju-palju tavalisi inimesi, näiteks kuus Teaduste Akadeemia akadeemikut, peaministrid M. Siimann ja A. Ansip, näitlejad P. Kalda ja P. Pürg, laulja B. Murutar ja õpetajad M. Pehk ning K. Loim. Vaadake meie kodulehe vilistlaste lehte  ja te mõistate, et terve Eesti elu tiirleb Tamme gümnaasiumi ümber. Vilistlased omakorda teavad väga hästi, kes oli õp Irene Leisner  ja direktor Helve Raik,  kes veel praegugi koolil silma peal hoiab.

Meie kooli rahval on vaid üks puudus — me ei saa ilma üksteiseta hästi elada! Meie koolimajad on vahetunud, kuid võrgustunud vaimuvara on pidev. See lihtsalt seob erinevate aegade asukohad rõõmsaks oma tervikuks isegi siis kui kooli lubati naisõpilased (1954): Liini tänavalt (1919) Näituse tänavale (1922), sealt Tamme pst 24a (1964) ning 2015. aastal Nooruse tn 9. Kuigi me oleme sellest ajast riigigümnaasium , võib arvata, et kolimisi tuleb kunagi veel. Aga me lähme siis jälle kõik — kadunud ja elavad — koos ning koostöös praeguse Tamme Kooliga . 

TTG-s on praegu viis õppesuunda:  loodus-, meditsiini- kultuuri- (varem: humanitaar-), tehnoloogia- ja infotehnoloogiasuund. Esimene neist on õige vanake, viimati nimetatud õige nooreke ja seega on mõlemal keerukas end tõestada — kas sa ikka veel kõlbad või kas sinust asja saab. Aga vaadates me toredaid õpilasi ja vingeid tegemisi, me sellepärast ei muretse. Nagunii põimime siin oma erialasid ühte ja lõimume nagu tantsu- ja laulupeol või orkestris, Teadlaste Öö korraldamisel , kultuuripeol või spordivõistlustel .

Teatavasti on füüsika ja bioloogia vahel keemia. Meile meeldib neid tundeid uurida ja kanda nagu ka kultuuri ja humanitaaria ning digimaailma rikkust. Rikkust, st sõpru meil selleks jagub, kooli head koostööpartnerid on mitmed kõrgkoolid ja asutused (nt TÜ – sh arstiteaduskond, kliinikum ja Humaniora valdkond , EMÜ, TTÜ, AHHAA, Rahvusarhiiv, Kirjandusmuuseum, Tartu Tervishoiu Kõrgkool jpt). Vahel on hea targemate nõu abil end värskendada või moodsate teadusuuringutega tutvust tegema minna. Kujutage ette, osa partnereid on meist rikkamad ja toetavad lahkesti meie projekte (KIK, Archimedes/ERF, Innove, Erasmus+), osa aga on suisa välismaal! Me püüame mitte kedagi neist kutsuda unustada, kui koolimajas mõni lahe üritus toimub…

Kogu aeg me oma moodsas ja mõnusas koolimajas siiski ei viibi. Õppeaasta jooksul toimub kõigi õppesuundade õpilastele mitmeid õpperetki, aga juuni algul on kõik 10.-11. klassid nädalakese välipraktikal. Nojah, meditsiini- ja IT-suunale tähendab see projektitööd ja töövarjuprogrammi, aga teised õppesuunad õpivad suisa metsas. Mõned nimetavad seda tänapäeval uueks õpikäsituseks, mille teisi häid külgi meiegi nüüd tundma õpime. Muide, praktikate piltide lappamiseks varuge tunde ja tundeid läbi pikkade aastate kulgemiseks.