Bologna ja tema saladused

posted in: Bologna | 0

Meie õpirände sihtpunkt on Bologna – linn, kus asub Euroopa vanim toimiv ülikool. Bologna ülikool asutati 1088 ning on praegugi juhtiv akadeemiline asutus nii Itaalias kui Euroopas. See on ka suuremalt jaolt kõik, mida me enne väljasõitu selle linna kohta teadsime. Kuid õpiränne ei ole mitte ainult koolituselt uute teadmiste ammutamine, vaid ka kohaliku kultuuriga tutvumine ning selle tunnetamine. Ka meie eesmärk on saada osa selle linna ajaloost, ülikoolilinna õhustikust ning arhitektuurilisest omapärast.

Bologna võtab meid vastu viimase viie aasta kõige ekstreemsemate ilmaoludega. Esimesel päeval nähtud kirsipuude õied ning kevadlilled on juba järgmisel päeval külmavõetud. Paks lumi sulges koolid ning lume ja libedusega võitlevad nii majahoidjad kui autoomanikud. Tänavatel kõndijad kaitsevad end lume eest vihmavarjudega. Sulandume kohalikku kogukonda ning toimime tänaval samamoodi. Linna südames aga on mõnus jalutada, sest majade tänavapoolsed osad on varustatud kaarestikega. Need nii erinevad, omanäolised ning eluliselt vajalikud kaarestikud on Bologna linna eripära. Nende all on suvel kindlasti mõnusalt jahe, praegu aga pakuvad need varju tuule, külma, lume ja vihma eest.

Bolognal on oma saldused. Oleme Bologna vanalinnast lummatud ning jagame oma muljeid just nende saladuste kaudu, mida meile linnatuuril tutvustati.

1 Neptuni kuju purskkaevuga

Neptuni pronkskuju autoriteks on Tomaso Laureti ja Giambologna ning see lõpetati aastal 1565. Suursugusel ja kaunil monumendile on autorid lisanud ka väikse vimka. Et seda näha, tuleb ise kohale minna ning Neptuni kuju tagantpoolt vaadata….


2 Salasosinad nurkades

Salasosinaid kuulvad nurgad on olemas Toompeal, samamoodi saab juttu pealt kuulata ka Palazzo del Podestà õueala nurkades.

3 Mini Veneetsia

Me oleme tõeliselt õnnelikud, sest vaatamata sellele, et meie Itaalia õpiränne meid Veneetsiasse ei viinud, saime me osa mini Veneetsiast. Väike aken La Piella tänaval näitab vana veeteed, millest suurem osa on kadunud tänu linnastumisele.

4 Nooled Strada Maggiorel

Antud saladus on pühendatud Itaalia naiste ilule. Nimelt olevat juhtunud kord, et abikaasa poolt palgatud röövlid olid niivõrd lummatud aknalt paistva daamist, et lasid nooled lendu daami juurest põgeneva mehe suunas, kuid tabasid vaid maja ees olevat võlvistikku.

5 Leib on elu

Rizzoli tänava nurga juures, mis on populaarne tudengite liikumiskoht, võib Canton de’ Fiori võlvkaare laest lugeda: “Panis vita, canabis protectio, vinum laetitia” (Leib on elu, kanep on kaitse, vein on rõõm). Antud ütlus pärineb ajast, mil kanepi kasutamine tekstiilitööstuses tõi Bologna linnale rikkust. Samuti on see populaarne tudengite hulgas.

6 Asinelli torn

Kuna maa oli linnas väga kallis, siis ehitati Bolognas majad mitte laiupidi vaid kõrgusesse. Kellel oli kõige kõrgem torn, see oli kõige rikkam. 12. sajandil olevat linnas võimalik leida üle kahekümne torni. Tänapäeval on kesklinnas näha kaks säilinud torni, mille ühe tipus peaks olema katkine vaas. Antud ese sümboliseerib Bologna linna võimet lahendada konflikte. Asinelli torni kohta on olemas ka imearmas armastuslugu vaesest ehitajast, kelle eeslid (asinelli itaalia keeles) olevat leidnud kulla, mille eest antud torn ehitati.

7 Panum resis

Zamboni tänava ääres asub mitmeid ülikooli hooneid. Kõndisime ka ise mitmeid kordi piki seda tänavat. Ühes hoones oleva auditooriumi laua sisse kraabitud väljend “Panum resis”, mis peaks tähendama “Teadmine on iga otsustuse alus” ning sobib ülihästi Euroopa vanima ülikooli motoks.

 

Bolognas on ka üks Euroopa suurimaid kirikuid. Maggiore platsil asuv Basilica di San Petronio on suuruselt maailma 10. kirik.

Ja tagasi postituse alguse juurde. Bolognale iseloomulikud võlvkaared on püütud kokku videosse, mis on tehtud kursusel õpitud töövahendiga Magisto: https://www.magisto.com/video/MVVAMVlWB2g2URtiCzE?l=vsm&o=w&c=c