Suurlinn on süsteem. Organismid on süsteemid, ka rakud ja lahused on. Rändajal on lihtsam ja mõistetavam ning meeldejäävam, kui linn on ka süsteemne. Arusaadav ja samas mitmekesine transpordisüsteem, piisav teabe kättesaadavus, olulised peateed ja Doonau kenasti olulisi kohti ühendamas, lahke rahvas vajaduse korral abiks. Budapest, meie Erasmus+ õpirände sihtkoht tundub igati selline olevat. Suure soome-ugri rahva väikse venna esindajatena õpime siinses biomeditsiini laboris ja veendume õhtuti selle kauni linna armastusväärsuses. Suurlinna ööpäevaringse sagimise esmalt paistvas segaduses on tegelikult kord ja seosed.
Laboris saab tasapisi kinnitust varasem teadmine elus- ja keemiliste süsteemide üllatusvõimest, sala- ja korrapärast. Loodusseadustest lähtuvalt nõuab nendega tutvumine energiat, mida rõõmuga kulutame nii rakukultuuride kui füsioloogiakatsete, aga ka Budapesti paremaks mõistmiseks.
Mis muud, kui üritame siingi mõelda süsteemselt (või kuulata, kuidas keegi teine seda teeb), leida bioloogiliste ja keemiliste protsesside peateed ja olulised markerid-teetähised, luua nende vahel seoseid ning hankida infot lahkelt rahvalt.
Looduse süsteemid on keerukamad kui linn, mille ladusaks toimimiseks on esimestest arvatavasti eeskuju võetud. Sarnasustele vaatamata oleks väga raske uskuda, ammugi tõestada, et see asi vastupidi oleks. Küll aga leiab mõlemast süsteemist teineteise avastamiseks päris mitu võtit.
Urmas ja Aleksandr